Please specify the Content Block to use as a top drawer content in Theme Options

بلاگ

nft-11
این‌گونه تصور کنید که با همکاران خود در خانه خود مشغول انجام جلسه کاری هستید. در کنار یک میز بزرگ و یک استخر زیبا، زیر سایه یک سازه فلزی منحنی عظیم که یادآور جسورانه‌ترین طرح‌های زاها حدید است، بدون هیچ سازه اضافه و ستون‌های نمایان و معلق در هوا، و همچنین سقف نیز یک فضای ایده‌آل برای این عمارت در دامنه تپه سنگی که این خانه را تکمیل می‌کند.
این خانه اخیراً به عنوان NFT خریداری شده و از طریق کد رمزگذاری شده به صورت دیجیتالی قابل دسترسی است. درست است، این خانه مجازی شماست. مورد فیزیکی یک آپارتمان کوچک 40 متری در مرکز یکی از شلوغ ترین و آلوده ترین شهرهای توسعه نیافته جهانی است.

این سناریوی دیجیتالی آینده نگرانه بسیار واقعی‌تر و جسورانه‌تر از آن است که تصور می‌کنیم.

اولین خانه دیجیتال NFT چند ماه قبل با قیمت 500000 دلار فروخته شد. خانه مریخی که توسط هنرمند کریستا کیم طراحی شده است، متشکل از سطوح نیمه‌شفاف و پوشیده از شیب‌های سرخابی و آبی است که در یک منظره کوهستانی با غروب آفتاب جاودانه قرار گرفته است. کیم آن را به عنوان یک مجسمه شفاف توصیف می‌کند و به گفته خودش، او مایل است در خانه مریخی با دوستانش توسط تکنولوژی AR(واقعیت مجازی) بنشیند و نوشیدنی بنوشد، او می‌خواهد جلسات اصلی کاری خود را در خانه مریخی برگزار کند و انتظار دارد که در نهایت بتواند این خانه را از نظر فیزیکی جابجا و منتقل کند.
به گفته کیم طراح این اثر، در حالی که چنین تعاملی هنوز امکان پذیر نیست، وی قصد دارد محیط مراقبه‌ای را فراهم کند که از طریق صفحه رایانه یا تلفن همراه قابل دسترسی باشد، مانند یک باغ دیجیتال بکر و زیبا. این امر با تقویت یک جهان موازی مجازی با نمایش‌های خارق العاده‌ای که تمایل به فرار از دنیای فیزیکی از طریق ابزارهای دیجیتالی آرامش و رفاه را بیشتر می‌کند، این موضوع در دوران همه‌گیری کرونا کاربردی خواهد بود

فروش خانه دیجیتالی مریخی آغاز یک دوره جدید است، که توسط کارشناسان به عنوان واقعیت ترکیبی مجازی و حقیقی از آن یاد می‌شود، خصوصاً با ایجاد NFT ها، توکن‌های غیرقابل انعطاف‌امکان پذیر شده است.
به طور خلاصه، NFT یک گواهی اصالت مجازی مبتنی بر فناوری بلاکچین است که منشا و مالکیت یک پرونده دیجیتال را تأیید می‌کند. این می‌تواند هر دارایی دیجیتال، تصویر، ویدئو، موسیقی، پست رسانه‌های اجتماعی، الگوی رفتاری مدل‌های سه‌بعدی و غیره را نشان دهد، و باعث می‌شود در نظر جهانیان منحصر به فرد باشد.
این استراتژی کالایی‌سازی دارایی‌های دیجیتال در نهایت بسیاری از سرمایه‌گذاران و گردآورندگان را به خود جلب می‌کند. ایجاد NFT انقلابی در تولید هنرهای مجازی ایجاد کرده است و اجازه داده است آثار هنری دیجیتال اصلی، که به راحتی قابل تکثیر هستند، مانند بازارهای غیر دیجیتال در بازارهای شخص ثالث نیز خرید وفروش و تجاری شوند.

این روش برگفته از روش سنتی مرسوم اجرای فیزیکی است ولی با روشی نوین و مجازی و انحصاری.
NFTها با معاملات میلیون دلاری از جمله فروش پروژه Nyan Cat، یا طرح مجازی عینک آفتابی یا اولین توییت در تاریخ توسط بنیان‌گذار توییتر که اخیراً به حراج گذاشته شده است، در رسانه‌ها محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند.
همچنین در زمینه معماری، Andres Reisinger طراح با فروش مجموعه مبلمان دیجیتالی خود 450 هزار دلار درآمد کسب کرد. بر خلاف خانه مریخی، مبلمان Reisinger در حال حاضر درجه‌ای از تعامل و استفاده از طرح را مجاز می‌داند زیرا می تواند در هر فضای 3D برای مدل‌سازی نیز مورد استفاده قرار گیرد، از جمله برنامه‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، بازی‌ها، انیمیشن‌ها و فیلم‌ها.
با این حال، با وجود اینکه هنوز اجازه تعامل زیادی داده نشده است، خانه مریخی نمونه‌ای از شاخه جدیدی از معماری است.

برخلاف مدل‌های سه‌بعدی رایج که ما به آن عادت کرده‌ایم و سروکار داریم، معماری NFT چیزی فراتر از ابزاری برای ارائه پروژه است بلکه نوعی هنر است، حتی قبل از ساخت. و دقیقاً به دلیل همین ارتباط با دنیای مادی، تولدی دوباره و خلاقانه و هنری را امکان‌پذیر می‌سازد، جایی که زیبایی و ارزش در فضای آزاد ساختارهای بی‌اساس و غیرممکن است، که با این وجود می‌توانند عملاً تجربه و ساخته شوند. NFTها توسط حرفه‌ای ها توسعه داده شده است و در معماری هم به همین گونه است و همواره در حال گسترش و تعامل پذیرتر شدن است.

کریس پرشت معمار اتریشی و علاقه‌مند به NFT اخیراً اظهار داشت که معماری NFT به ویژه برای معماران جوان و دفاتر کوچک معماری امکان ایجاد نسخه‌های دیجیتالی طرح‌های خود و جمع آوری پول برای ساخت آنها را در آینده فراهم می‌کند و این یک متد جدید در دنیای طراحی است.
اگرچه معماری NFT هنوز کاملاً تعاملی و فراگیر نیست، اما قضاوت بر اساس قیمت گزاف فروش خانه مریخی، و فراگیر شدن فقط یک قدم فاصله داریم. به نظر می‌رسد قسمت دیگری از آینه سیاه مجازی است، اما چیزی نیست جز واقعیت مجازی و نه چیز دیگری.

یک دیدگاه بگذاریددیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *