بازار ماهی فروشان

استان هرمزگان و شهر بندرعباس، از دیرباز به عنوان یکی از مراکز مهم و استراتژیک صید ماهی و انواع آبزیان، در کشور محسوب می‌شده و محل صید و عرضه آن به صورت سنتی، در منطقه پشت شهر بندرعباس قرار داشت.

پشت شهر در ناحیه‌ی مرکزی بندرعباس واقع شده و از قدیمی‌ترین نقاط شهری با قدمتی بیش از پانصد سال است.

در راستای استفاده بهینه از پتانسیل‌های موجود در منطقه، پروژه نوسازی بازار مذکور، از سوی شهرداری بندرعباس تعریف شده و سپس جهت جذب سرمایه‌گذار، به فراخوان عمومی گذاشته شد.

بدین ترتیب، شرکت «پرشین سازه جرون» پس از بررسی همه جانبه پروژه فوق، با دارا بودن زیرساخت‌های مورد‌نیاز، در دو فاز سرمایه‌گذاری و اجرا، در سال ۱۳۹۱، تصمیم به همکاری با شهرداری بندرعباس گرفت.

بازار ماهی فروشان بندرعباس، در متراژ کل ۳۷۰۰۰ مترمربع، یکی از پروژه‌های شهری درخور اهمیت و کلان گروه ساختمانی سی‌بام به شمار می‌آید، که نه تنها گامی است در مسیر بهبود فضای شهری و ارتقاء کاربری منطقه، بلکه از نمونه‌های موفق و قابل الگوبرداری در نوع خود محسوب می‌شود.

تاکید مسوولین و مدیران شرکت، همواره بر طراحی و اجرای پروژه‌ها مطابق با استانداردهای روز دنیا بوده و بر این اساس، در فاز مطالعاتی، نخست تجربیات بنادر مهم و بزرگ کشورهای مختلف مورد بررسی و تحقیق قرار گرفت و در انتهای این فرآیند پژوهشی، مقرر گردید که در کنار هسته اصلی بازار، یعنی عرضه ماهی و آبزیان، خدماتی تکمیلی نیز به منظور طراحی یک اکوسیستم کامل ارائه گردد. خدماتی نظیر:

عرضه‌ی مواد غذایی و گوشت و مرغ، میوه و تره بار، ادویه و خشکبار، بانک، رستوران‌های مختلف نظیر سنتی، کژوال و فست‌فود، سردخانه‌ی مواد غذایی، انبار، پارکینگ، هایپر مارکت و غیره، در فضایی مدرن و کاملاً بهداشتی.

با توجه به تعریف و مختصات منحصر‌به‌فرد این پروژه و همچنین سابقه‌ی دیرینه‌ی صید ماهی در شهر بندرعباس، طراحی معماری بنا، با نگاهی به هنر و اقلیم منطقه و استفاده از المان‌های بومی، طبق آخرین استانداردهای بهداشتی روز دنیا و با نمایی زیبا و تلفیقی از سبک سنتی و مدرن انجام شده است.

ساختمان اصلی این بازار در ۲۴۰۰۰ متر‌مربع بنای دو طبقه، شامل ۳۵۰ واحد تجاری، در کنار ۲۵۰۰۰ متر‌مربع پارک و فضای سبز قرار گرفته و در فاز اجرایی نیز، با توجه به توانمندی قابل توجه و ارتباطات غنی حاکم بر زنجیره‌ی تأمین و تولید این مجموعه، پس از عقد قرارداد با معتبرترین شرکت‌ها، از بهترین و به‌روزترین تکنولوژی‌ها، ماشین‌ها و مصالح، در روند این پروژه بهره جسته است.

پروژه بازار ماهی‌فروشان بندرعباس، که به گفته منابع رسمی بزرگ‌ترین بازار ماهی‌فروشان کشور محسوب می‌شود که در سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری رسید.

  • 25 هزار متر مربع
  • تجاری
  • 2 طبقه
  • 400 واحد تجاری
  • بلوار طالقانی ( ساحلی ) محله پشت شهر
  • پروژه های پیشین